nie ważne gdzie – ważne z kim

przez Wojciech Warzecha
w drodze na Morskie Oko

Afrykańskie przysłowie mówi:


Jeżeli chcesz iść szybko, idź sam. Jeżeli chcesz dojść daleko, idźcie razem.

Zastanawiałem się ostatnio co powoduje, że ludzie podróżują ze sobą , długo i daleko?

Czasem słyszę stwierdzenie:  „nie ważne gdzie – ważne z kim”?

Trudno mi zgodzić się z tak banalnym spłyceniem tego tematu. To prawda, że „z kim” ma olbrzymie znaczenie. Jednak dla mnie pełniejsze jest  stwierdzenie „ważne jest gdzie, ważne jest z kim i ważne by wiedzieć dlaczego”.

Kiedy myślę o krajach, które chciałbym zobaczyć, doświadczyć, poczuć, to wtedy najważniejszej jest „gdzie”. Nie na każdą wyprawę nawet najbliższa nam osoba się nadaje i ma szczere chęci tam z nami pojechać. Czasem przeszkodą jest stan zdrowia, finanse czy odmienne zainteresowania. Nie każdemu musi się podobać „kupa kamieni, na której już nic zielonego nie rośnie”.

Myśląc o współprzeżywaniu, współodczuwaniu, degustacjach wina czy lokalnych potraw, w dal patrzeniu na wschody i zachody słońca, niespiesznym smakowaniu kawy to wtedy na pewno najważniejsze jest „z kim”.

W marzeniach o idealnym połączeniu tego „gdzie” i tego „z kim” serce i głowa na przemian zadają jedno pytanie „dlaczego?” Dlaczego tam, dlaczego z nim czy z nią? Rozwiązaniem tych dylematów może być podpowiedź: rób to co lubisz a szczęście cię samo odnajdzie. I wtedy będzie ze sobą współgrało „gdzie i z kim”, czego Tobie i sobie życzę.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz