Cortina d’Ampezzo via ferraty – 7 porad na tanie wakacje w Dolomitach

Via Ferrata SCI 19 CLUB

Tanie noclegi rezerwuj z wyprzedzeniem

Każdy urlop można potraktować jako „last minute” i czekać na najlepsze okazje do końca. Jeżeli jednak istotne jest dla ciebie miejsce, w którym chcesz wypoczywać, zarezerwuj noclegi na 5-6 miesięcy wcześniej. W tym okresie łatwiej znaleźć oferty z gwarancją bezpłatnego odwołania. Często tez są oferty w opcji zarezerwuj z dużą zniżką ale bez możliwości zwrotu w przypadku rezygnacji. Za apartament na 8 osób cena na tydzień z możliwością rezygnacji 1400 euro albo 1050 euro bez możliwości zwrotu pieniędzy.

15 km od Cortiny noclegi są zdecydowanie tańsze

Dolomity

Sama Cortina jest pięknym miasteczkiem położonym w górach, z dużą ilością sklepów, restauracji i kawiarenek gdzie można  miło spędzić czas. Minusem jest jednak problem z parkowaniem samochodu na dłużej z uwagi na opłaty parkingowe. Alternatywą są mniejsze miasteczka w odległości 13-18 km (15-25 minut samochodem). Na przykład San Vito di Cadore czy Borca di Cadore. Baza prywatnych domów  apartamentów do wynajęcia jest wystarczająco duża aby znaleźć coś ciekawego. Ceny za tydzień w apartamencie zaczynają się od 600 zł od osoby (na 2018).

Wybierz lipiec zamiast sierpnia

w drodze na bivaco Via Della Pace

Najczęściej planowanym  terminem na wyjazd do Włoch są nasze wakacje czyli lipiec i sierpień. Pogoda prawie gwarantowana, ciepło  i słonecznie. Od kilku lat wyjeżdżając  w Dolomity zawsze wybieram lipiec. Robię to z dwóch powodów. W sierpniu firmy włoskie maja przerwę i w tym czasie najwięcej Włochów wyjeżdża  na swoje wakacje. W tym okresie na szlakach jest bardzo dużo ludzi.  Ponadto, w sierpniu trudniej jest znaleźć dobre miejsca noclegowe a ich ceny są z reguły wyższe niż w lipcu.

Bądź mistrzem swojej kuchni

Dolomity

Dobrym sposobem na obniżenie kosztów jest  samodzielne przygotowywanie śniadań i  obiadokolacji . Po powrocie z gór szybciej samemu przygotujesz spaghetti, chili con carne czy gulasz z kaszą niż znajdziesz  parking w okolicy dobrej restauracji w mieście. Wynajmując domek czy apartament prawie zawsze jest on wyposażony w kuchnię z wszelkim niezbędnym sprzętem.  Warto przywieźć ze sobą podstawowe produkty a na miejscu zaopatrywać się w świeże owoce i warzywa oraz lokalne przysmaki jak szynka parmeńska, sery czy wino.

Czy potrzebuję przewodnika?

na ferracie

Nie ma potrzeby korzystania z usług przewodnika. Okolice Cortiny to doskonałe miejsce na uprawiane takich aktywności jak wspinaczka po via ferratach, wędrówki górskie czy jazda na rowerach. Na wiele szczytów można wjechać kolejkami górskimi by stamtąd podziwiać piękno krajobrazów. Dla mnie największą atrakcją Dolomitów są via ferraty czyli tzw. żelazne drogi. Są to w pełni zabezpieczone drogi, po których wspinamy się po górach. Do takiej wspinaczki, każdy obowiązkowo musi być wyposażony w uprząż, lonżę i kask.  Drogi są w pełni zabezpieczone  i mają różne stopnie trudności. Zanim wybierzemy się na ferratę, koniecznie należy zapoznać się z jej opisem, skalą trudności i dostosować wybór do własnym umiejętności. Bardzo dobre informacje można znaleźć min w przewodnikach Dariusza Tkaczyka Dolomity Wschód, Dolomity Zachód i Dolomity Brenta.

Gdzie mogę znaleźć opisy via ferrat?

Bardzo rzetelnym źródłem informacji jest strona http://dolomity.j.pl/    gdzie można wyszukiwać trasy według regionów, stopnia trudności, itp. Via ferraty mają różne czasy przejścia, zależnie od skali trudności, długości czy przewyższeń. Z reguły zaczynamy i kończymy w tym samym miejscu. Po podejściu pod ferratę wspinamy się najczęściej jednokierunkowo do góry na szczyt lub do schroniska. Powrót odbywa się dużo łatwiejszym szlakiem zejściowym albo też  bezpośrednio kolejką. Gdybym miał polecać via ferraty  średnim stopniu trudności 3-4 (w 6-cio stopniowej skali) to godnymi uwagi są:

  • Strobel – dobra na początek na oswojenie się z wysokościami i przepaściami ze skałą z dużą ilością dobrych uchwytów. Łatwo do niej się dostać z parkingu
  • Ivano di Bona – wycieczka na cały dzień. Początek trasy stanowią widokowe ścieżki górskie, które przechodzą w feratę by przed schroniskiem Laurenzi poprowadzić nas po 27 metrowym wiszącym mostku nad przepaścią
  • Lipella na Tofanę di Rozes – długa z podejściem przez  tunel w skale, wykuty w czasie I wojny światowej
  • Giuseppe Olivieri na Punta Ana – dobrze poprowadzona, wymagająca obycia z przepaściami gwarantująca niesamowite widoki na całą panoramę okolicznych gór
  • SCI 18 Club – dostępna z centrum Cortiny bo można do niej dojść ze stacji pośredniej  kolejki Faloria. Trudna technicznie dająca dużo radości i satysfakcji po jej przejściu.

Oszczędności to również oszczędzanie czasu

panorama

Zaplanuj przed wyjazdem szlaki, które chcesz przejść  i plany awaryjne na wypadek np. złej pogody. Zadbaj również o swoją kondycję przed wyjazdem odwiedzając parki linowe czy ścianki wspinaczkowe.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz