Trasy na Camino - którą drogę wybrać?

Którą drogę wybrać na pierwszy raz na Camino ? | Przewodnik

Do Santiago de Compostela prowadzą drogi z różnych kierunków. Planując swój pierwszy raz na Camino zawsze staniemy przed dylematem, którą drogę wybrać. Najbardziej popularna i znana wszystkim jest droga francuska  z Saint Jean Pied de Port. Kolejnymi są Camino Norte, Camino Portuges czy Via de La Plata. Obok nich jest jeszcze wiele mniej popularnych a jednocześnie interesujących dróg.

CZTERY NAJBARDZIEJ POPULARNE DROGI NA CAMINO

Camino Frances

Camino Frances – jest drogą na której wędruje jednocześnie najwięcej ludzi więc jest tłoczno. Jest na niej dużo miejsc noclegowych oraz przydrożnych barów i restauracji gdzie można coś zjeść. Jest bardzo dobrze oznakowana więc o zagubieniu się raczej nie ma mowy. Duża ilość ludzi na szlaku może być powodem, że miejsce do spania znajdziemy nie w pierwszej ale dopiero drugiej lub trzeciej alberdze. Jednocześnie atmosfera, jaką współtworzą ci, którzy idą na Camino pierwszy raz jest tu wyjątkowa i odczuwalna od samego początku. Tutaj tez najłatwiej się porozumieć w dowolnym języku.

Camino Norte

Camino Norte – prowadzi północną częścią Hiszpanii. Jest to droga raczej zimna i wietrzna a co najważniejsze duża jej część prowadzi asfaltem. Wędruje tu mniej ludzi więc łatwiej o nocleg. To droga bardziej wymagająca i w sam raz dla osób poszukujących ciszy i samotności na przemyślenia.

Camino Portuges

Camino Portuges – droga z Porto albo wcześniej z Lizbony prowadzi wzdłuż wybrzeża praktycznie po płaskim terenie. Oferuje przepiękne widoki łączące ocean z wędrówką przez pola i małe miejscowości. Ciekawostką jest to, że poza tradycyjnymi albergami czasem znajdziemy miejsce w Czerwonym Krzyżu albo u strażaków. Wybierając się na tą drogę warto pamiętać, że latem jest na niej gorąco .

Via de la Plata

Via de La Plata – rozpoczyna się w Sewilli na południu Hiszpanii.  To droga raczej płaska, cicha i spokojna. Wędruje tu dużo mniej ludzi niż na poprzednich drogach. Miejsc noclegowych jest wystarczająco dużo ale są często oddalone od siebie o większe odległości niż np. na drodze francuskiej. Dlatego też dobrze jest dobrze zaplanować każdy dzień pod kątem miejsca noclegowego. Na Via de la Plata jest sucho i ciepło a latem bardzo gorąco. Dlatego odradza się ją w lipcu i sierpniu kiedy temperatura dochodzi czasem do 40 stopni C.

jest wiele dróg i każda może być na twój pierwszy raz
jest wiele dróg i każda może być na twój pierwszy raz

Wybierając drogę na pierwszy raz warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań które mogą ułatwić podjęcie decyzji.

  • Ile czasu mogę przeznaczyć na pierwsze Camino? Ile kilometrów mogę przejść każdego dnia z plecakiem o wadze 10-12 kg? Jeżeli mam 2 tygodnia urlopu i mogę przejść dziennie 25 km to łącznie mogę przejść ok 300 km. Jeśli zaś każdego dnia przejdę 30-35 km to mogę przejść ok 400 km. Ta informacja pomoże mi znaleźć punkt startu.
  • Czy wolę wędrówki „po płaskim” czy bardziej w górzystym terenie? Koniecznie należy pamiętać o sprawdzeniu profilu wysokościowego drogi bo kilometry to nie wszystko.
  • Czy wolę iść w ciszy i samotności (wtedy wybieram drogi mniej popularne) czy wybieram towarzystwo nowych , poznanych w drodze ludzi? Zawieranie nowych znajomości z ludźmi z całego świata to jedno z piękniejszych doświadczeń Camino.
  • Czy wolę iść zupełnie sam czy w towarzystwie? Wędrując razem idzie się tempem wolniejszej osoby ale jednocześnie można się wspierać nawzajem i motywować do dalszej drogi.

Zapraszam do kolejnego odcinka. A tymczasem Buen Camino albo jak kto woli Ultreia

Camino przewodnik – sprawdź najważniejsze porady przed pierwszym Camino

Zanim pójdziesz dalej, proszę zostaw poniżej swój komentarz . Będę wtedy wiedział czy to co piszę może się komuś przydać

Camino Pierwszy Raz - poradnik.
Kompleksowy poradnik jak przygotować się i przejść swoje pierwsze Camino.

Może Ci się spodobać

8 komentarzy

norbert.glowania@gmail.com 10 czerwca, 2020 - 4:35 pm

Życzę powodzenia w tej i z tej wyprawy.

Odpowiedź
Wojciech Warzecha 10 czerwca, 2020 - 7:21 pm

Dziękuję bardzo. Pozdrawiam

Odpowiedź
Monika 17 lipca, 2020 - 9:39 pm

Dzięki za cenny wpis. A jakie trasy są do wyboru?

Odpowiedź
Wojciech 17 lipca, 2020 - 10:31 pm

Monika, te cztery trasy, które opisałem powyżej są najbardziej popularne i najlepiej przygotowane pod kątem noclegowym. Przez Hiszpanię prowadzi wiele mniej znanych dróg, które rozpoczynają się w różnych większych miastach (takich jak Malaga, Cordoba, Granada czy Madryt) i wiodą do Santiago de Compostela z innych kierunków niż te cztery główne. Ponadto są również drogi mniej uczęszczane jak np. Camino Aragońskie, Primitivo, Sanabres, Catalońskie i wiele innych mniejszych, historycznych dróg. Jak więc widzisz tras jest do wyboru i do koloru 🙂 Którą drogę wybrać znajdziesz w swoim sercu kiedy odpowiesz sobie na tych kilka pytań jakie postawiłem w moim wpisie. A gdybyś jednak nadal miała pytania to zawsze pozostaje „telefon do przyjaciela” 😉 Pozdrawiam i Buen Camino

Odpowiedź
Agnieszka 9 lipca, 2022 - 5:23 pm

Właśnie z wielu lat marzeń o Camino wchodzę w etap wstępnych przygotowań ?
Wiele lat temu obiecałam sobie, że przed pięćdziesiątką wyjdę z domu i dojdę na własnych nogach na sam koniec, do katedry albo jeszcze kawałek dalej nad ocean ? Pięćdziesiątka za dwa lata, czas się pomału szykować ?
Bardzo dziękuję za wskazówki i pozdrawiam cieplutko ?

Odpowiedź
Wojciech 9 lipca, 2022 - 6:21 pm

Cieszę się i życzę realizacji marzeń. Osobiście nie czekałbym tych dwóch lat

Odpowiedź
Andrzej 30 sierpnia, 2022 - 12:55 pm

Mam 69 lat i chorobę płuc POCHP, a chcialbym przejsc te ostatnie około 100 km sam, dla mnie najwiekszym problemem jest podchodzenie pod górę, na płaskim daję radę. nie potrzebuję certyfikatu. Czekam na podpowiedz, która z tych tras jest najbardziej płaska.

Odpowiedź
Wojciech 31 sierpnia, 2022 - 7:39 am

Te ostatnie 100 km to w zasadzie z każdej strony trochę w górę trochę w dół bo taka jest Galicja. Jeśli nie musi to być ostatnie 100 km to może zrobić to z Porto wzdłuż wybrzeża

Odpowiedź

Zostaw komentarz