Jak zapakować odzież do plecaka?
Tak jak na każdą wędrówkę z plecakiem, tak i na Camino, dobrze jest zabierać ze sobą jak najmniej rzeczy bo z każdym kilometrem plecak wydaje się być cięższy. Ja zaczynam przygotowania do pakowania od wyjęcia wagi i ważenia poszczególnych rzeczy i zawsze wybieram te lżejsze. Różnica wagi zwykłej koszulki może wynosić 50 gram, na sandałach zyskamy już 150 gram, na spodniach kolejne 150 gram, ręczniku 80 gram a na śpiworze nawet 400 gram itd. Jak się te wszystkie drobne różnice wagowe doda do siebie to to czasem można uzyskać 1-1,5 kg.
Aby łatwiej zapanować nad organizacją wszystkiego używam małych i bardzo lekkich pojemników kompresyjnych oraz worków strunowych, które doskonale spisują się jako worki „próżniowe”. Wystarczy „wycisnąć ” kolanami z worka niepotrzebne powietrze i zamknąć go szczelnie zapięciem strunowym i worek zachowuje się jak worek próżniowy. Worki takie można np. kupić w najbardziej popularnym sklepie z meblami i rzeczami do domu.
Apteczka na Camino – co zabrać ze sobą?
Wędrując samodzielnie nie zawsze mamy możliwość kupienia potrzebnych medykamentów albo wizyty u lekarza lub w szpitalu. Jest to utrudnione zwłaszcza wtedy, gdy wędrujemy z dala od głównych miast a zaopatrzenie w mniejszych miejscowościach jest uboższe. Dlatego pakując plecak na Camino, staram się zabierać ze sobą takie, najbardziej potrzebne środki jak:
- żelowe plastry na odciski w dużym rozmiarze – bo niestety odciski dotykają chyba każdego na długich trasach
- duże plastry, gazy, małe bandaże, małe nożyczki – na wypadek konieczności zabezpieczenia np.otwartych odcisków
- środki do dezynfekcji np. Octenisept, Braunol, Betadyna w żelu
- igły jednorazowe – do przekłuwania odcisków
- tabletki przeciwbólowe, na zatrucia, przeciwgorączkowe, krople do oczu i sól fizjologiczna (np. do przemycia oczu gdyby coś wpadło do oka)
- silny, ogólnie działający antybiotyk wraz z probiotykiem – na wypadek jakiegoś zakażenia
- plastry paski do „zszywania ran” – aby zabezpieczyć szybkie zrośnięcie się ewentualnego skaleczenia
Woda podczas wędrówki
Podczas długich wędrówek koniecznie należy pamiętać o dobrym nawodnieniu organizmu. Podczas normalnej aktywności powinniśmy dziennie wypijać 2 litry płynów a podczas długiego wysiłku płyny te powinny być dodatkowo wzbogacone w minerały, które tracimy poprzez pocenie się. Ja do tego używam np. Litorsalu, który rozpuszczam w 1,5 litrowej butelce wody. Często zamiast plastikowej butelki dobrym pomysłem jest camelbak, z którego możemy regularnie pić płyny bez konieczności zatrzymywania się tracenia czasu na wyjmowanie butelki z plecaka.
Zestaw naprawczy na Camino
Przygotowany na to co mogę przewidzieć, ale gotowy na wszystko.
Nikt nie lubi niespodzianek, które komplikują nam podróż. Nie jestem w stanie przygotować się na każdą ewentualność i dla tego w moim plecaku jest miejsce na min. zestaw do szycia, igły, nici, agrafki, duże igły do naprawy plecaka, nici dentystyczne, które doskonale nadają się do mocnego szycia elementów narażonych na duże obciążenia; klej np. kropelka do naprawy np. uszkodzonej podeszwy w bucie; nawinięta na długopis srebrna taśma klejąca – do naprawy różnych rozdarć np. poncha; kawałek mocnej linki.
Akcesoria techniczne na Camino
To z jakie techniczne akcesoria zapakujesz na Camino, zależy od Ciebie. W moim plecaku ta część, wagowo jest niestety dosyć znacząca. Wynika to z faktu, że podczas wędrówek trochę fotografuję, robię timelapsy i filmuję a wykorzystywane akcesoria fotograficzne są głównie metalowe. Na wędrówkę zabieram ze sobą:
- 2 ładowarki 2 kable do ładowania jednocześnie telefonu i powerbanku
- 2 powerbanki – filmowanie i timelapsy oraz nawigacja są mocno energochłonne
- mały statyw typu gorilapod
- uchwyt do telefonu z mikrofonem kierunkowym
- czołówka + zapasowe bateria
- zestaw małych karabinków do przyczepiania różnych elementów do plecaka
- mała kłódka – do zamykania plecaka np. w szafce w hostelu
Fizjoterapia na Camino – czyli jak zadbać o dobry stan stóp
Każdego dnia podczas wędrówki, twoje nogi „niosą” cię przez 25 a czasem i 45 km i na koniec dnia należy im się odpowiedni relaks i fizjoterapia. Podczas mojej ostatniej wędrówki po 700 kilometrach dopadła mnie kontuzja biegaczy i chodziarzy długodystansowych tzw. sztywna łydka (shin splints). Aby tego uniknąć konieczne jest regularne rozmasowywanie mięśnia prostownika palucha. Mięsień ten skutecznie masuje się małą piłka do fizjoterapii. Przed długą wyprawą dobrze jest zapoznać się z technikami mobilizacyjnymi np. u fizjoterapeuty lub czytając fachową literaturę w tym temacie.
Jak pakuje swój plecak na Camino?
Moimi ulubionymi plecakami, z którymi wychodzę na Camino są plecaki polskiego producenta o nazwach Sparow i Wistler. Obydwa są otwierane walizkowo, mają bardzo dobry system nośny i są dobrze zaprojektowane – ale to moja osobista opinia.
Camino przewodnik – sprawdź najważniejsze porady przed pierwszym Camino
- Co zabrać na camino de santiago – gotowa lista do pobrania po zapisie na newsletter –
- Camino z porto do santiago | Przewodnik – trasa portugalska dzień po dniu
- Darmowy poradnik jak się przygotować na pierwsze Camino – zaplanuj swoje samodzielne Camino –
- Camino przewodnik – zamów swoją kopię książki
1 komentarz
Bardzo pomocne. Dziękuję!