Lęki i obawy zanim pójdziesz pierwszy raz na Camino

Wielu z nas marzy ale niewielu podejmuje decyzję o realizacji swych marzeń. Kiedy decydujesz się pójść na Camino najpierw jest euforia a chwile później pojawiają się lęki i obawy. Czego ludzie obawiają się najczęściej zanim wyruszą po raz pierwszy?

Najczęstsze pytania zanim pójdziesz pierwszy raz

  • Czy to jest bezpieczne aby iść samemu? Zwłaszcza gdy się jest kobietą? Hiszpania jest bezpiecznym krajem a dodatkowo pielgrzymi są często pod niezauważalną opieką Guardia Civil, więc jest bezpiecznie. Na Camino nigdy nie jest się samemu ale jeżeli masz czuć się niekomfortowo idąc w pojedynkę to zabierz ze sobą towarzysza wędrówki.
  • A co jak nie dam rady przejść odpowiedniego dystansu? To my sami decydujemy jaki dystans codziennie chcemy przejść. Średnio przechodzi się dziennie około 30 km. Średnio a to znaczy, że niektórzy przechodzą 20 km  albo 40 km dziennie. Drogę musimy sami rozplanować biorąc pod uwagę dwa elementy: ile dni mamy na całą drogę i ile dziennie kilometrów możemy przejść.  Później to już tylko kwestia odpowiedniego zaplanowania etapów na każdy dzień. W Internecie dostępne są mapy z dokładnym rozpisaniem kilometrów oraz profilu trasy na każdym etapie dziennym.
  • A co będzie jak nie znajdę noclegu? Niezależnie od tego, którą trasę wybierzesz, na każdej jest wystarczająco dużo albergue (schronisk) miejskich czy prywatnych z miejscami do spania. Zdarza się w sezonie, kiedy idzie bardzo dużo osób, że najbardziej popularne miejsca zapełniają się szybciej pielgrzymami. Wtedy szukamy noclegu w kolejnym miejscu albo idziemy do kolejnej miejscowości. W dobrych przewodnikach znajdziesz informacje o miejscach noclegowych. Z numerem telefonu a często również ceną za noc.
  • A co będzie jak się zgubię?  Drogi na Camino są oznaczane żółtymi strzałkami i muszlami  Świętego Jakuba z taką częstotliwością, że zgubić drogę jest bardzo trudno. Gdyby jednak tak się zdarzyło to wracamy do miejsca, gdzie widzieliśmy ostatni znak albo korzystamy z mapy by wrócić na szlak.
  • A co będzie jak się nie dogadam bo nie znam hiszpańskiego ani angielskiego? Przed każdym wyjazdem warto się choć trochę zapoznać z językiem. Ludzie na Camino rozmawiają równymi językami i zazwyczaj nie ma problemu z porozumiewaniem się. Jeżeli jednak ta obawa jest tak silna to wybierz się na Camino z osobą, która nie ma tego problemu
  • A co będzie jak nie dam rady fizycznie? Jak będę mieć jakąś kontuzję? Jeżeli będzie to tylko zmęczenie, to czasem wystarczy jeden dzień odpoczynku i regeneracji sił aby można było iść dalej. Na większości tras jest wiele punktów medycznych, aptek czy gabinetów masażu. Najczęstszym problemem są odciski czy otarcia stóp. Czasami jednak kontuzja uniemożliwi dalszą wędrówkę i wtedy wracamy do domu.   

Pamiętaj, że nie ma sytuacji bez wyjścia a na Camino można spotkać prawdziwe anioły.

Zapraszam Cię do kolejnego odcinka a tymczasem Buen Camino, albo jak kto woli Ultreia

Zanim pójdziesz dalej, proszę zostaw poniżej swój komentarz . Będę wtedy wiedział czy to co piszę może się komuś przydać

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz