„Powiedz mi co tak na prawdę robi się na Camino?”
Prawie każdy zanim wybierze się pierwszy raz na Camino, w końcu musi zapytać o to jak wygląda dzień pielgrzyma? Najważniejsza jest informacja o noclegach. Na wszystkich trasach są przygotowane miejsca noclegowe dla wędrowców/pielgrzymów. Z reguły są w odległościach 10-15 km od siebie, w miasteczkach i wsiach położonych bezpośrednio na szlaku. Albergi (schroniska, miejsca noclegowe) dzielą się na:
- municypalne czyli miejskie bardzo często prowadzone przez woluntariuszy (najtańsze o przyzwoitym podstawowym standardzie)
- prywatne (o lepszym standardzie i trochę droższe),
- prowadzone przez kościoły, zakony, czerwony krzyż lub bomberos – strażaków (to w Portugalii).
Alberga co to jest?
W alberdze dostajemy swoje łóżko, najczęściej piętrowe, w koedukacyjnych salach wieloosobowych. Albergi otwierają się najczęściej od. 14-15 i należy je opuścić do godziny 8-9 rano. Od godziny 22 obowiązuje cisza nocna. Dobrym zwyczajem jest nie przeszkadzać innym odpoczywającym na sali osobom, również w czasie dnia. Zależnie od pory roku i pogody, większość osób wyrusza w drogę o wschodzie lub jeszcze przed wschodem słońca. Latem, przy wysokich temperaturach wczesne wyjście to najlepszy pomysł na drogę.
Czas wędrówki codziennej zależy od naszej decyzji. Jedni przechodzą 20 km a inni nawet 50 km ale najczęściej jest to około 30 km. Po dojściu do kolejnej albergi, meldujemy się, bierzemy prysznic, robimy pranie i dopiero wtedy robimy obiadokolację (jeżeli nie jedliśmy obiad po drodze) i mamy czas na odpoczynek, zrobienie notatek z minionego dnia, pogadanie z nowo poznanymi ludźmi, poobiednie drzemki itd.
Jedzenie na Camino?
Pierwszy posiłek z reguły je się po przejściu pierwszych 8-10 km czyli po ok. 2 godzinach. Najlepszym miejscem do tego jest przydrożny bary albo cafeteria, w których poza kawą dostaniemy bocadillo czyli kanapkę z np. szynką, serem lub pomidorami albo tortilla czyli ciasto z ziemniaków, jajek, sera i różnych innych dodatków (bardzo pożywne). To również dobre miejsca i odpowiednia pora na krótki odpoczynek i pogadanie ze spotkanymi ludźmi.
Kolejny posiłek to obiad lub obiadokolacja (zależnie od pory dnia). Wiele restauracji na trasie ma w swojej ofercie tzw. menu peregrino. Do wyboru mamy najczęściej jedno z trzech pierwszych dań, jedno z trzech drugich dań i deser. Obiadokolację można również przygotować samemu lub w grupie po przyjściu do albergi.
Zapraszam do kolejnego odcinka. A tymczasem Buen Camino albo jak kto woli Ultreia
Camino przewodnik – sprawdź najważniejsze porady przed pierwszym Camino
- Co zabrać na camino de santiago – gotowa lista do pobrania po zapisie na newsletter –
- Camino z porto do santiago | Przewodnik – trasa portugalska dzień po dniu
- Darmowy poradnik jak się przygotować na pierwsze Camino – zaplanuj swoje samodzielne Camino –
- Camino przewodnik – zamów swoją kopię książki
4 komentarze
Ja bym dodała jeszcze, wino and Camino! 😀
Gry w karty z innymi pielgrzymami. W nie których Alberge są zestawy kreatywne gdzie można malować, robić bransoletki itp 🙂
Tak to prawda, wino and Camino :-)Co do zestawów kreatywnych to niestety nie miałem szczęścia trafić do takiej ale za to na trasach spotkałem takie magiczne miejsca . Pozdrawiam
Cześć, mam pytanie odnośnie posiłków. Czy w barach/cafeteriach, lub posiłkach pielgrzyma są dostępne opcje wegetariańskie/bezmięsne (uprzedzam, że ryba jest mięsem)? Wiem, że samemu można gotować, liczę się też z tym, że zapakuję parę torebek dań gotowych liofilizowanych.
na śniadania np. tortilla de patatas czyli coś w rodzaju olletu z jajek i ziemniaków – bardzo pozywne, wszelkiego rodzaju sałatki, makarony z sosem pomidorowym, czasem paella wegetariańska. Jest tego troche więc nie powinno byc problemów